Ana Sayfa Dünya 21 Kasım 2018 69 Görüntüleme

Avustralya, BM Göç Anlaşması’nı Imzalamayı Reddetti

Avustralya, BM Göç Anlaşması’nı Imzalamayı Reddetti
Avustralya, Birleşmiş Milletler (BM) Göç Anlaşması’nı imzalamayı reddederek, Aralık ayında Fas’ta düzenlenecek olan uluslararası konferansta BM üyesi ülkeler tarafından imzalanması beklenen Küresel Göç Sözleşmesi’ne katılmayacağını açıklayan ülkelerin yer aldığı uzun listeye dahil oldu.

Başbakan Scott Morrison, İçişleri Bakanı Peter Dutton ve Dışişleri Bakanı Marise Payne tarafından yapılan ortak bildiride, ‘Avustralya’ya yasadışı girişi teşvik etme riski’ taşıdığı için BM Göç Anlaşması’nın imzalanmayacağı duyuruldu.

Açıklamada, “Sözleşme, Avustralya’ya yasadışı yollardan giren insanlarla, özellikle refah ve diğer imkanlardan istifade etmek amacıyla doğrudan gelenleri yeterince ayırt edememektedir” ifadesi yer aldı.

Küresel Göç Sözleşmesi, birçok Batılı ülkede, özellikle de muhafazakâr hükümetler tarafından yönetilen ülkelerde tartışmalı hale geldi. Polonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Macaristan, Bulgaristan, Estonya, İsrail ve ABD söz konusu sözleşmeyi imzalamayacaklarını belirtti.

Sözleşmeyi eleştirenler, bağlayıcı olmayan sözleşmenin, insani bir hak olarak ekonomik motivasyonlara dayanan göçü yücelttiğini söylerken, destekçileri ise uluslararası göç akışının yönetimi ve insan haklarının korunmasını geliştireceğini savunuyor.


Kaynak : https://turkish.aawsat.com/2018/11/article55451643/avustralya-bm-goc-anlasmasini-imzalamayi-reddetti


Go to Source
Author:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Osgaka.com