Ana Sayfa Dünya 16 Kasım 2018 38 Görüntüleme

Endonezya’da Düşen Uçağın Kurbanlarından Putramos’un Ailesi Boeing’e Dava Açtı

Endonezya’da Düşen Uçağın Kurbanlarından Putramos’un Ailesi Boeing’e Dava Açtı
Illinois /Şarku’l Avsat

Endonezya’da düşen Lion Air şirketine ait uçaktaki kurbanlardan Rio Nandos Putramos’un ailesi, ABD’li uçak üreticisi Boeing’e dava açtı.

Ailenin avukatı yaptığı açıklamada, Lion Air’a ait JT 610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın Endonezya’da düşmesi sonucu hayatını kaybeden Putramos’un babası H. Irianto, Colson Hicks Eidson ve Bartlett Chen hukuk büroları aracılığıyla Boeing şirketine dava açtı.

Avukatlar, uçağın düşmesiyle ilgili delil olarak, eski tip model Boeing 737’lerde bulunmayan otomatik pilot sistemini delil olarak sundu.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bazı durumlarda uçağın burnu beklenmedik bir şekilde yön değiştirebilir ve pilot kontrolü kaybedebilir. Otomatik pilot sistemi bu gibi durumlarda devreye girer. Bu sistem pilotun tehlikeli bir irtifaya yükselmesinin önlemesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Dava hakkında konuşan avukat Austin Bartlett, “Boeing’in müşterileri veya yeni havayolu şirketlerini otomatik pilot sistemindeki bu değişiklik hakkında uyarmadığını duymak şaşırtıcıydı. Uçuş talimatı kılavuzunda uygun talimatlar bulunmuyordu” dedi.

Boeing şirketinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Lion Hava Yollarına ait JT 610 sefer sayılı Boeing 737 MAX 8 tipi uçak, 29 Ekim’de Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan, Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan 13 dakika sonra düşmüş, uçakta bulunan 189 kişi hayatını kaybetmişti.


Kaynak : https://turkish.aawsat.com/2018/11/article55450570/endonezyada-dusen-ucagin-kurbanlarindan-putramosun-ailesi-boeinge-dava-acti


Go to Source
Author:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Osgaka.com